Home » Dünya Kupası Futbol Algısını Değiştirdi

Dünya Kupası Futbol Algısını Değiştirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Son Dünya Kupası Futboldaki Değişimi Haber Verdi

FIFA 2018 Dünya Kupası büyük sürprizlere sahne olurken, Fransa’nın mutlu sona ulaştığı kupa esasında futbolunda değişim habercisi oldu.

Dünya Kupası pek çok açıdan futbolsever için en önemli turnuvadır. Öncelikle dünyanın her yanından en iyi takımlar katılır ve her bölgenin farklı futbol anlayışı bu sayede görülür. Kimi zaman sadece kendi ülkesinde tanınan genç yetenekler dünya açılır. Ayrıca futbol oyun kurallarında ve oyun anlayışındaki değişim ilk Dünya Kupası’nda ortaya çıkar.

Bu yıl FIFA hem video hakem uygulamasını hem de uzatmalarda dördüncü oyuncu değişikliğini Dünya Kupası ile başlattı. Kurallar açısından bu değişikliklerin dışında futbol anlayışındaki değişim ön plana çıktı.

İtalya, Hollanda gibi futbol ülkelerinin elemelerde havlu attığı Dünya Kupası’nda Arjantin, İspanya ve Brezilya favori ülkelerdi. İzlanda, Hırvatistan, Uruguay, Belçika ve İsveç’in ise sürpriz yapma ihtimali bulunuyordu.

İlk grup maçları bittiği zaman kupada konuşulan kişi Cristiano Ronaldo’ydu. İspanya karşısında Portekiz’in 3-3 berabere kalmasında büyük payı olmuştu. Diğer yandan Arjantin, Brezilya ve Almanya’nın adlığı sonuçlar herkesi şaşırtmıştı.

Kısa süre sonra sadece takım oyunu oynamanın artık kazanmaya yetmediği ortaya çıktı. Takım oyunu oynanırken bütün futbolcuların hırslı olması da lazımdı. Bu hırsın görünmediği Almanya, Arjantin ve Brezilya kupaya veda etti. İspanya da son 16’da ev sahibi Rusya’ya uzatmaların sonunda penaltılarda mağlup oldu.

Dünya Kupası’nda en dikkat çeken olaylardan biri ise oldukça fazla sayıda kendi kalesine atılan goldü. Kimileri bunu değişen toplara, kimileri oyunun heyecanına bağladı ama finalde dahi kendi kalesine gol oldu.

En İyi Bahis Siteleri

Hollanda’yı eleme gruplarında, İtalya’yı playoffta, Almanya’yı gruplarda geçen İsveç çeyrek finalde İngiltere’ye yenilene kadar oldukça başarılıydı. İngiltere bu noktadan sonra penaltı kralı Hırvatistan ile karşılaştı ve o da aynı şekilde uzatma penaltılarında elendi.

Belçika, Fransa, İngiltere’nin giderek öne çıktığı maçlarda Hırvatistan’ın uzatmalarda şansının gülmesinin bir noktada son bulacağına inanılıyordu ama finale çıkmayı başardılar.

Eleme turlarından beri oldukça iyi sonuçlar alan Fransa ise sessiz yürüyüşünü sürdürdü. Arjantin’i ardından Uruguay ve Belçika’yı elediler.

Latin Amerika’nın en önemli üç temsilcisinin ikisi Fransa’ya yenilirken Brezilya’da Belçika karşısında sahadan mağlubiyet ile ayrıldı ve yarı finale sadece Avrupa ekipleri kaldı. Latin Amerikalıları eleyen Fransa ile Belçika’nın yarı final maçında ise gülen taraf Fransa’ydı.

Final maçı zamanı Fransa favori görünse de sahada ve dışarıda büyük bir Hırvat desteği vardı. Maçın ilk 20 dakikasında da oyunun hakimi Hırvatistan’dı. Ne var ki sonrasında Fransa ağırlığını oyuna koydu ve özellikle ikinci yarıdaki oyunu ile maçı 4-2 kazanmayı bildi.

Kupayı kazanmalarında genç oyuncular kadar bu futbolcuları büyük yıldızların yerine tercih eden Dedier Deschamps’ın da payı büyüktü.